Skoro już tu jesteś i czytasz to zostaw po sobie jakiś znak!
Komentarze jak wszędzie tak i tu są mile widziane !!!

czwartek, 16 sierpnia 2007

Fajny ARTYKUŁ Newsweek Polska o koncercie w Polsce RHCP, i nie tylko

ARTYKUŁ - KULTURA
Numer 27/07, strona 90

Kalifornizacja

Muzycy Red Hot Chili Peppers po raz pierwszy przyjeżdżają do Polski. To coś więcej niż gwiazdy rocka. To apostołowie kalifornizacji, której od dziesiątków lat poddawany jest cały ziemski glob.
Małe dziewczynki ze Szwecji / Marzą o srebrnym ekranie / Jeśli też śnisz taki sen / To kalifornizacja / Pamiętaj: Hollywood / Sprzedaje kalifornizację" - te słowa padną 3 lipca
ze sceny chorzowskiego stadionu. Red Hot Chili Peppers zawsze grają "Californication" na koncertach. - Wymyśliłem to słowo, żeby pokazać wpływ Zachodniego Wybrzeża na światową sztukę - opowiadał Anthony Kiedis w autobiografii "Blizna". I trzeba przyznać, że mu się udało. Papryczki są kwintesencją kalifornijskości zarówno w muzyce, jak i stylu życia.
Gdy w 1998 roku gitarzysta John Frusciante po odwyku wrócił do zespołu, Red Hot Chili Peppers właściwie nie istnieli. Nie grali koncertów, basista Flea i perkusista Chad Smith udzielali się w innych projektach, a Anthony Kiedis po raz kolejny walczył z uzależnieniem heroinowym. I gdy już się wydawało, że ich gwiazda zgasła, zamknęli się w garażu i zaczęli pisać nowe piosenki. Podobno na próbach brzmieli tak dobrze, że ich sąsiedzi (m.in. piosenkarka Gwen Stefani) siadali na krawężnikach i słuchali. Tak narodziła się "Californication", czyli "Kalifornizacja" - album, który sprzedał się na świecie
w 15 milionach egzemplarzy, i przebój, który stał się nieformalnym hymnem
Kalifornii. A Red Hot Chili Peppers uczynił największą gwiazdą rocka z Zachodniego Wybrzeża.
Muzyka (zarówno rock, pop, jak i hip-hop) w Stanach Zjednoczonych dzieli się bowiem na tę ze Wschodniego i tę z Zachodniego Wybrzeża. Pierwsza to Nowy Jork
- artystowskie zacięcie, egzystencjalne teksty i permanentny flirt z kulturą wysoką. Nie ma tu miejsca na kicz i beztroską zabawę. Słoneczna Kalifornia z Hollywood, aleją Gwiazd i plażami zawsze w Nowym Jorku traktowana była jak młodszy, niezbyt rozgarnięty brat. Niesłusznie.
W końcu to w Kalifornii pojawili się na początku lat 60. amerykańscy Beatlesi, czyli The Beach Boys - bezpretensjonalny rockandrollowy band ("Surfin' USA"), a zarazem grupa muzycznych wizjonerów, którzy odmienili muzykę rozrywkową albumem "Pet Sounds" (1966). Eksperymenty dźwiękowe, zabawy z pogłosami, użycie
wymyślonej przez Phila Spectora "ściany dźwięku" wyznaczyły drogę rozwoju współczesnego rocka. Kalifornia dała też rock and rollowi przekaz za sprawą piosenek The Doors. To Jim Morrison jako pierwszy użył rockowego utworu jako wehikułu dla takich tematów, jak kazirodztwo, narkotyki, śmierć czy religia. Był nieodrodnym dzieckiem swoich czasów, hipisowskiego lata miłości, rozpoczętego w 1968 roku w Kalifornii w okolicach San Francisco, jak twierdzą badacze popkultury.
Kalifornia lubi się bawić, ale to tylko pół prawdy. Książki Charlesa Bukowskiego, Raymonda Chandlera czy Johna Steinbecka pokazują, że ludzkie dramaty zdarzają się także pod "śmiesznym niebem, co nie zna chmur" (jak w piosence "Kalifornia mon amour" śpiewało 2+1). Powagi dodają Kalifornii uniwersytety Stanforda i Berkeley (gdzie pracuje najwięcej noblistów na świecie, wśród nich był m.in. Czesław Miłosz), ale przede wszystkim Silicon Valley, Dolina Krzemowa. To legendarne miejsce, gdzie najtęższe umysły świata przekładają najnowocześniejszą technologię na urządzenia, które zmieniają codzienność. To centrum przemysłu informatycznego, w którym siedziby mają takie firmy, jak Apple Computer, Adobe System, eBay, Google, Hewlett-Packard, Yahoo!, Intel. I cała masa mniej znanych.
Z drugiej zaś strony Kalifornia pokazała światu silikonowe piersi Pameli Anderson, która na tutejszej plaży dziarsko niosła pomoc potrzebującym jako ratowniczka w serialu "Słoneczny patrol". Ten tuningowany za pomocą nowoczesnej technologii biust jest symbolem zabawowej strony Kalifornii i przesady w szukaniu estetycznego ideału. W końcu właśnie tu leży Hollywood i mieszkają największe gwiazdy światowego show-biznesu.
Połączenie wyrafinowanej technologii i światowego przodownictwa w dziedzinie zabawy sprawiło, że jeden z pięćdziesięciu amerykańskich stanów jest szóstą potęgą gospodarczą świata. A najważniejszą i najbardziej charakterystyczną przyczyną tego rozkwitu jest to, że Kalifornia wymyśla nowe potrzeby, oferuje nowe pomysły na życie i produkując ekwipunek potrzebny do ich uprawiania, świetnie zarabia. Ta społeczność jest gigantycznym, zbiorowym trendsetterem dyktującym mody w skali świata. Kino wprawdzie wymyślono gdzie indziej, ale to Kalifornia narzuciła światu jego dzisiejszy kształt i hedonistyczny charakter. Natomiast całkiem niedawno zaoferowała reszcie globu internet, biotechnologię, fitness, surfing, modę na jogę, gejowską emancypację i wszystkie wiążące się z tym subkultury.

Punkrockowy zespół Dead Kennedys miał chyba rację, gdy śpiewał w latach 80. "California Über Alles". Ale żeby być ponad wszystkim, trzeba dysponować niezwykłą siłą. I Kalifornia ją ma. Tu kumuluje się energia całego kontynentu. Przez cały XIX wiek inspirowane zawołaniem "idź na zachód, młody człowieku" przemierzały kontynent amerykański tłumy osadników, awanturników i ludzi, którym za ciasno było w ich ojczyznach. Szukali nowych terenów, złota i szansy na realizację swoich pomysłów. I wreszcie doszli najdalej, jak się dało. To była Kalifornia, zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Tak narodził się duchowy klimat dzisiejszej Kalifornii z jego innowacyjnością.
Jest ona tak wszechogarniająca, że mieszkańcom Kalifornii nie wystarczyły istniejące systemy religijne - tu właśnie powstał Kościół scjentologiczny, według którego człowiek - jakżeby inaczej - może zbawić się sam, byle tylko był dostatecznie bogaty i przeznaczał część swoich dochodów na rzecz wspólnoty religijnej. Twórcą tej psychotechniki, nazywającej się Kościołem, jest autor powieści fantastyczno-naukowych Ron Hubbard. Dzisiaj wśród wyznawców scjentologii są takie gwiazdy, jak Tom Cruise czy John Travolta.

Aleją Gwiazd na szczyt
W Kalifornii prawie nic nie może się obejść bez gwiazd. W końcu jest to stan, który wybrał na swego gubernatora Arnolda Schwarzeneggera. Dla wszystkich jest on przecież Terminatorem, postacią z przyszłości. Wprawdzie najpierw był zły, ale w kolejnych filmach walczył w imię dobra. Doskonale nadaje się na symbol Kalifornii: jak wszyscy jest przybyszem z innego kraju, choć świeższej daty niż inni. Odbył przyprawiającą o zawrót głowy wędrówkę z małej austriackiej wioski przez podium mistrza świata w kulturystyce na szczyt Hollywood. Ale i tego było mu mało. Ze szczytu dostrzegł następne cele. Wżenił się w klan Kennedych, został gubernatorem Kalifornii i myśli o prezydenturze. Zgłoszono już poprawkę do konstytucji, która umożliwiłaby ubieganie się o ten urząd Amerykanom urodzonym za granicą. Arnie ma zresztą wprawę w takich akcjach - na tarasie swego gabinetu w Sacramento kazał postawić namiot i tam pali cygara, omijając w ten sposób kalifornijskie prawo, które zakazuje tego w budynkach publicznych.
Podobnie jak Schwarzenegger, także Red Hot Chili Peppers są częścią kalifornijskiego systemu gwiazd. Dziś, blisko dziesięć lat po wielkim comebacku,
przyjeżdżają do Polski jako giganci rocka i jeden z najbardziej wpływowych zespołów w historii tego gatunku. Mimo spektakularnych sukcesów (ich najnowszy krążek "Stadium Arcadium" sprzedał się w 15 milionach egzemplarzy) muzycy nie poszli ponownie w narkotyki i szaloną zabawę. Jak na statecznych czterdziestolatków przystało, objeżdżają świat, głosząc kalifornizację.

Leszek Bugajski, Robert Ziębiński, współpraca Agata Ludwikowska
Oryginalny TEKST

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Walentynkowo :D:D:D